قطب طبیعتگردی مازندران، دو هزار و سه هزار

قطب طبیعتگردی مازندران، دو هزار و سه هزار

اگر قصد خرید ویلا حوالی تنکابن رادارید و اتفاقی این جملات را شنیدید تعجب نکنید. «دو هزار» و «سه هزار» در تنکابن عدد و رقم نیست، نام دو منطقه مرتفع طبیعی است که طبیعت گردان بسیاری را پذیراست.

تنکابن نزدیک‌ترین شهر به این منطقه است که از قدیمی‌ترین و زیباترین شهرهای مازندران محسوب می‌شود. تنکابن یا تنک آب بن یعنی جایی که جلگه ساحلی دریا تنک می‌شود. این شهر در مقاطعی از تاریخ با نام شهسوار هم شناخته می‌شد و هنوز هم برخی بومیان منطقه از این نام برای شهر خود استفاده می‌کنند. این شهر به‌واسطه نزدیکی با جنگل‌های دو هزار و سه هزار و فاصله مناسب از دریای خزر نسبت به دیگر نقاط مازندران کمتر شرجی است و از آب‌وهوای مناسبی برخوردار است. به همین دلیل بسیاری این محل را برای خرید ویلا یا کاشانه خود در مازندران انتخاب می‌کنند.

دو هزار ناحیه طبیعت‌گردی جنگلی است سرسبز، با درختانی درهم‌پیچیده که به‌نوعی بهشت طبیعت گردان محسوب می‌شود. جاده آسفالت این منطقه کمک بزرگی برای گردشگرانی است که قصد دیدار و اقامت چندساعته در منطقه رادارند، اما اگر پای پیاده‌روی دارید، موهبت دو هزار گردی با پای پیاده را از خود دریغ نکنید. رودخانه تنکابن هم که از ارتفاعات الموت سرچشمه می‌گیرد این دره سرسبز و پردرخت را به‌عنوان مسیر خود انتخاب کرده و بر جذابیت‌های آن افزوده است.

اما سه هزار با ارتفاع بیشتر از دو هزار در مسیر تنکابن خرم‌آباد قرار دارد. در این مسیر بعد از گذشت از قلعه گردن از سمت راست وارد جاده خاکی می‌شوید که شمارا به این منطقه هدایت می‌کند. این منطقه هم دارای رودخانه مستقل سه هزار است که طراوت خاصی به آن داده است. سه هزار با توجه به ارتفاع بالای خود دارای مناطقی است که حتی در فصل تابستان پوشیده از مه است. در ویلاهای شخصی این منطقه صبح هنگام اگر درها را باز بگذارید شاهد عبور مه از داخل ویلای خود خواهید بود.

برای رفتن به این مناطق از دو طریق می‌توانید عمل کنید. ساده‌ترین مسیر همین رفتن به تنکابن و سپس تغییر مسیر به سمت این دو ناحیه است؛ اما طبیعت گردان حرفه‌ای‌تر و کوهنوردان برای استفاده بیشتر از طبیعت و جنگل‌های این منطقه معمولاً مسیر پیاده‌روی از ناحیه الموت قزوین را انتخاب می‌کنند که صدالبته پیمودن این مسیر با توجه به جنگلی بودن مسیر به یک بلد راه احتیاج دارد.

img

اصغر موسوی

  نوشته های مرتبط

  مازندران و خانه آرامگاه پدر شعر فارسی

  خانه‌ام ابري است                    يکسره روي زمين...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  مازندران و بهشتی به نام آلاشت

  آلاشت کجاست؟ تا حالا اسم این منطقه رو شنیدید؟ چند بار...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  چشمه های باداب سورت، زیبا و اسرارآمیز

  با دانستن نام و اطلاعات انبوه دیدنیهای مازندران، اگر...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  تاریخ بحث