مازندران و بهشتی به نام آلاشت

مازندران و بهشتی به نام آلاشت

آلاشت کجاست؟ تا حالا اسم این منطقه رو شنیدید؟ چند بار به مازندران رفته‌اید؟ چند بار جاده زیبای فیروزکوه را برای رفت‌وآمد انتخاب کرده‌اید؟ آلاشت ازجمله موارد مغفول در مورد دیدنی‌ها و جاذبه‌های مازندران است. اگر اهل مطالعه تاریخ باشید که حتماً می‌دانید و اگر نیستید بدانید که آلاشت خانه زادگاه رضاشاه پهلوی است و جزو مناطق زیبا و خوش آب‌وهوای مازندران محسوب می‌شود.

رضاخان، رضاشاه و یا رضاخان میرپنج در سال 24 اسفند 1256 در این قریه از توابع سوادکوه به دنیا آمد. در چهل‌روزگی پدرش را در همین روستا از دست داد و مادرش به همین خاطر به سمت تهران کوچ کرد. کمتر کسی به روند زندگی و سلطنت پهلوی اول اشراف ندارد و همه می‌دانیم او در مقطعی حساس از تاریخ سلطنت قاجار را سرنگون کرد و دوره پادشاهی پهلوی را بنیان گذاشت؛ اما او هیچ‌گاه زادگاهش را فراموش نکرد و بعدها در همان حوالی دستور ساخت پل ورسک را داد و راه‌آهن تهران – شمال را احداث کرد.

خانه زادگاه رضاشاه که حالا به موزه مردم‌شناسی هم تبدیل‌شده در یکی از محله‌های قدیمی و زیبای آلاشت واقع‌شده است. خانه‌ای با معماری قدیمی آن منطقه و ساخته‌شده از سنگ و گل و چوب. گرچه با موزه شدن این بنا (موزه مردم‌شناسی) تغییراتی اندک در چیدمان داخلی آن انجام‌شده است، ولی هنوز هم حس عجیبی است دیدن خانه‌ای که پهلوی اول در آن به دنیا آمده و پس آن بارها و بارها در آن ساکن شده است.

اما آلاشت فقط خانه زادگاه رضاشاه را ندارد؛ مسجد امام حسین آلاشت، یکی از زیباترین مساجد شمال کشور با معماری خاص در این قریه قرارگرفته است. علاوه بر این بنای دختر پاک (معبد سابق آناهیتا) در نزدیکی این روستاست که در باور بومیان فقط زنان حق زیارت آن رادارند چون معتقدند محل دفن دختری معصوم است. علاوه بر این‌ها اولین رصدخانه غیرحرفه‌ای مازندران در سال 1386 در این روستا احداث شد که با توجه به کمترین آلودگی نوری و آب‌وهوایی، محل مناسبی برای منجمان و علاقه‌مندان به نجوم است.

حیف است اگر ویلا و کاشانه‌ای در مازندران داشته باشید و آلاشت را ندیده باشید و صد حیف است اگر ندارید و فرصت قدم زدن در کوچه‌های این قریه را از دست می‌دهید. اگر جاده فیروزکوه را برای عزیمت انتخاب کردید، فراموش نکنید بعد از پل سفید خروجی آلاشت شما را به دیدن این بهشت کوچک هدایت می‌کند.

img

اصغر موسوی

  نوشته های مرتبط

  مازندران و خانه آرامگاه پدر شعر فارسی

  خانه‌ام ابري است                    يکسره روي زمين...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  قطب طبیعتگردی مازندران، دو هزار و سه هزار

  اگر قصد خرید ویلا حوالی تنکابن رادارید و اتفاقی این...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  چشمه های باداب سورت، زیبا و اسرارآمیز

  با دانستن نام و اطلاعات انبوه دیدنیهای مازندران، اگر...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  تاریخ بحث