چشمه های باداب سورت، زیبا و اسرارآمیز

چشمه های باداب سورت، زیبا و اسرارآمیز

با دانستن نام و اطلاعات انبوه دیدنیهای مازندران، اگر در ویلای خود بمانید و از بیکاری و سررفتن حوصلهتان شکایت کنید، در حق این استان جفا کردهاید. البته که دریاچه خزر و آبتنی در آن بهصورت نوستالژی در ذهن ایرانیان ثبتشده و دلخواه همهی ماست؛ اما مطمئن باشید مازندران فقط دریا نیست. با نگاهی به لیست نقاط گردشگری مازندران و در میان انبوه دیدنیهای استان مازندران نامی عجیب به چشم میخورد؛ باداب سورت.

چشمه‌های باداب سورت که در نزدیکی روستا ارست واقع‌شده‌اند، درواقع چشمه‌های تراوتنی هستند که ظاهراً در دنیا فقط یک نمونه مشهورتر از خوددارند که با نام پاموک کاله در ترکیه واقع‌شده است. اگر پسوند سورت را در اسم این پدیده طبیعی زیبا را به دلیل نزدیکی این مکان با منطقه محلی سوت در نظر نگیریم، به لغت‌نامه دهخدا که رجوع کنیم، سورت را شدت اثر ترجمه کرده است؛ بنابراین درواقع برای باداب سورت می‌توان گفت شدت اثر آب گازدار.

برای دیدن باداب سورت باید به سمت شرق مازندران و حوالی ساری رفته و سپس در نزدیکی کیاسر سراغ روستای ارست را بگیرید. این چشمه‌ها در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع‌شده‌اند و بومیان ارست برای سهولت رفت‌وآمد گردشگران انواع وسایل نقلیه مناسب را آماده کرده‌اند. گرچه اگر اتومبیل 4W دارید، مشکل خاصی برای طی مسیر نخواهید داشت.

بهترین زمان برای دیدن این چشمه صبح زود است. درحالی‌که هنوز خورشید مایل می‌تابد و رنگ و سایه‌های زیبایی را در چشمه‌ها به وجود می‌آورد. در باداب سورت چشمه‌های متعددی وجود دارند که با توجه به مواد معدنی موجود در هرکدام،

رنگ و مزه متفاوتی را دارا هستند و این در حالی است که همه این چشمه‌ها در یک کوه واقع‌شده و از یک منبع آب زیرزمینی تغذیه می‌شوند.

با توجه به ویژگی‌ها و جذابیت‌های این پدیده طبیعی، لزوم رعایت نکات صحیح بازدید و حفظ این اثر طبیعی ضروری است. با توجه به شکننده بودن ساختار چشمه‌ها، آبتنی کردن و حتی راه رفتن روی این سازه‌های طبیعی موجب تخریب آن‌ها خواهد شد. با رعایت نکات لازم در بازدید خود لذت دیدن این پدیده را از نسل‌های بعد از خود نگیریم.

پس از دیدن باداب سورت اگر فرصت داشتید سری به دریاچه زیبای الندان بزنید. این دریاچه طبیعی هم در شرق استان مازندران و نزدیکی باداب سورت واقع‌شده و در جوار جنگل زیبایی که احاطه‌اش کرده لحظات فرح بخشی را برای شما فراهم خواهد کرد؛ بنابراین اگر ویلا یا کاشانه‌تان بافاصله از این اثر قرار دارد نگران نباشید، رفتن به این ناحیه ارزش پیش‌بینی یک روز کامل را دارد.

img

اصغر موسوی

  نوشته های مرتبط

  مازندران و خانه آرامگاه پدر شعر فارسی

  خانه‌ام ابري است                    يکسره روي زمين...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  قطب طبیعتگردی مازندران، دو هزار و سه هزار

  اگر قصد خرید ویلا حوالی تنکابن رادارید و اتفاقی این...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  مازندران و بهشتی به نام آلاشت

  آلاشت کجاست؟ تا حالا اسم این منطقه رو شنیدید؟ چند بار...

  بیشتر بخوانید ...
  توسط اصغر موسوی

  تاریخ بحث